Sanningen om Saltön
Äntligen har Viveca Lärn skrivit om var alla hennes underbara karaktärer i böckerna om Saltön kommer ifrån och hur hon kom på att skriva om en ö i Bohuslän.
Viveca Lärns böcker lyssnar jag alltid på eftersom jag älskar hennes göteborgska och torra humor med mycket ironi. Det höjer verkligen berättelsen. Denna var inget undantag. Här får man höra var alla karaktärer i romanerna om Saltön kommer ifrån och hur hon kom på Saltön över huvudtaget. Det är en förutsättning att man läst Saltön-böckerna innan, för om man inte känner karaktärerna förstår man heller inte vad hennes liv har med dem att göra.
Annorlunda biografi
Detta är ett lysande sätt att skriva sin biografi på. Det blir personligt men ändå lite fördolt bakom det fiktiva. Det är roligt och intressant att höra om personerna bakom karaktärer som MacFie, Emmily, Blomgren, baskermannen, med flera. Dessutom blandas det in recept i det hela eftersom bohuslänsk matkonst är ett stort intresse hos författarinnan och hos Sara, MacFie, Blomgren, Emmily, Lotten, Kabben och alla de andra på Saltön.
Jag gillar verkligen det här och författarinläsningen höjer än mer. Jag vill aldrig sluta lyssna. Det är roligt och intressant och jag blir hungrig av alla recept trots att jag inte är så förtjust i skaldjur. Jag blir sugen på att lyssna om alla Saltön-böckerna.