Only väg is upp

Direkt efter gymnasiet ger sig Filippa iväg till London. Syftet med resan är att hon ska provspela på The Royal Drama School. Hon vill förverkliga sina drömmar, skaffa en cool pojkvän och komma in på världens bästa scenskola.

Miljöombytet från trygga Sverige och ett boende hemma hos mamma och pappa till Londons bostadsbrist blir som en kalldusch för henne.

"Tjejen gick och Filippa satte sig på sängen. Hon stirrade på papperet. Det stod verkligen "en säng". Det hade inte slagit henne att "en säng" verkligen kunde betyda en säng och inte ett rum…"

Jakt på jobb och bostad

Filippa försöker snabbt hitta någon annanstans att bo. Men först ska hon försöka hitta ett jobb. 18 år, utan arbetslivserfarenhet men med ett glatt humör och en iver att klara allt ger hon sig iväg.

Med sitt glada humör och positiva livssyn kommer Filippa långt. Att få följa Filippas resa, både bokstavligt men även hennes inre utveckling var ett rent nöje. Boken fängslade mig från de första sidorna och jag kom på mig själv att sitta och småfnissa av att få dela hennes dråpliga situationer.

Only väg is upp är första delen av en planerad trilogi. Emmy Abrahamson har även skrivit Min pappa är snäll och min mamma är utlänning.

Målgrupp:

Ämnesord

Tipsat av: Birgitta Lind den 2 februari 2013