En mördarkatts dagbok

En rolig bok om Tuffy. Han är älskad katt i familjen, men också en riktigt mordisk typ. Perfekt bok för dig som kommit igång med läsningen.

Ellie och hennes familj älskar sin katt Tuffy. Men på senare tid har de börjat tycka lite sämre om honom. Faktiskt sämre och sämre för varje dag. Tuffys mordiska sidor har börjat gå över styr.

Först är det en fågel som får sätta livet till. Sedan en mus. Men vadå, Tuffy är ju en katt.

Tuffy går över gränsen

När Tuffy släpar in grannarnas kära kanin Stampe i huset blir det verkligen problem. Vad ska grannarna säga? För att inte bli ovänner med dem fixar familjen till kaninen. Den döda Stampe fräschas upp och snyggas till. Ellies pappa smyger ut på natten för att lämna tillbaka kaninen.

En mördarkatts dagbok är en jätterolig bok med crazyknasigt innehåll. Hela tiden får du läsa kattens finurliga funderingar och kommentarer om allt som händer.

Anne Fine och Emma Göthner har gjort en läcker och mycket lockande bok, för dig som har kommit igång med läsningen. En bok för kattälskare och för den som helt enkelt gillar roliga böcker.

Målgrupp:

Ämnesord

Tipsat av: Annika Edlund den 21 mars 2015