Sagoklubben på Teg
Tid och plats
-
2025-04-04 15:00 till 15:30.04 april fredagPlats Tegsbiblioteket ProgramrummetDatum 15:00 – 15:30
Rekommenderad ålder: 2-6 år
Sagostunder för barn mellan 2-6 år.
Varmt välkomna till vårt programrum där bibliotekarien Maria läser sagor och historier för barn i alla åldrar. Småsyskon är välkomna att hänga i vår babypöl medan storasyskon lyssnar till roliga, tokiga eller kanske till och med läskiga bilderböcker.
Alla barn får ett eget sagokort med sitt namn på, och varje sagostund får de ett nytt klistermärke att sätta i kortet. Det finns även målarbilder att färglägga, pussel, memory och annat i vår barnavdelning att pyssla med före och efter sagostunden.
Start fredag den 7 februari kl 15.00 - då bjuder vi alla barn på saft & bulle! Därefter går det bra att ta med sig eget fika/mellis att äta före eller efter sagostunden.
Hela programmet för Sagoklubben under våren:
Fre 7 feb - Sagoklubben vårpremiär - alla barn bjuds på saft & bulle!
Fre 14 feb - Sagoklubben
Fre 21 feb - Sagoklubben
Fre 28 feb - Sagoklubben
Fre 7 mars - (Ingen sagoklubb pga sportlov)
Fre 14 mars - (Ingen sagoklubb pga Littfest)
Fre 21 mars - Sagoklubben Tema rocka sockorna! Dagens sagostund läses med TAKK (tecken som stöd). Före och efter sagan finns målarbilder med sockor att färglägga och hänga upp. Alla som har olikfärgade sockor på sig kan hämta ut något litet gott i informationsdisken.
Fre 28 mars - Sagoklubben
Fre 4 april - Sagoklubben våravslutning - alla barn bjuds på saft & bulle!
-
2025-04-04 15:00 till 15:30.04 april fredagPlats Tegsbiblioteket ProgramrummetDatum 15:00 – 15:30