Skriver om människorna bakom brottet
Annika Sjögren skriver psykologiska thrillers och intresserar sig mer för människor och sammanhang än av själva mordet.
Vem blir en mördare?
Annika Sjögren föddes 1951 och växte upp i Stockholm. Numera bor hon med familjen i Härnösand och det är också där hennes deckare utspelar sig. Det finns fler gemensamma nämnare mellan författaren och hennes böcker. De utspelar sig i skolans värld på ett eller annat sätt, en känd miljö för Annika Sjögren som själv är lågstadielärare.
Hennes böcker är inte vanliga deckare. Psykologisk thriller passar bättre som karaktärisering. Fokuset ligger inte på själva mordutredningen utan snarare på människorna och vad som rör sig inom dem. Det kan finnas mycket dolt bakom perfekta fasader. Det ökar intresset och spänningen tycker jag.
Det finns inga karaktärer som är alltigenom goda eller alltigenom onda utan de är vanliga, komplexa människor, vilket också är tilltalande. Det kittlar tanken lite – vad är det som gör en till mördare och kan vem som helst döda om tillfället är det "rätta"?
Tilltalande stil
Annika Sjögren har en egen stil som jag tilltalas av. Än så länge har det blivit fyra böcker som ska spegla de fyra elementen; Där ingen vind blåser, Som glöd blir till aska, Ur havet stiger vågorna och Allt vad marken gömmer. Hon jobbar nu med en femte bok, där temat är trä, den kinesiska filosofins femte element.
Text: Helen Forsberg, Robertsfors bibliotek
Foto: Ordfront förlag