Skriv och tävla
Lilla Augustpriset är skrivartävlingen för dig som är 16-20 år. Du kan vinna 15 000 kronor! Flera tidigare vinnare jobbar idag som författare. Senast 1 september kan du skicka in din text.
Skriv en novell, ett reportage, en diktsvit, en essä, ett debattinlägg eller en utredande text. Skicka in ditt bidrag senast 1 september 2022. Kanske är det du som vinner årets Lilla August-pris.
Urvalsjury och röstning
En jury bestämmer vilka texter som går till final. Sedan får alla som har lust vara med och rösta fram en vinnare. Flera ungdomar som har varit med i tävlingen har senare blivit författare och fått ge ut sina böcker.
På Augustprisets webbplats finns all information om tävlingen, och hur du skickar in ditt bidrag.
Låna några som tävlat tidigare
Hey Dolly
Vi är inte sådana som i slutet får varandra
Hedvig
Bortom världen utanför
Antiloper
Sen tar vi Berlin
Tipslistor på teman som fantasy, kärlek, sport och mycket annat. Artiklar och andra texter om en viss bok eller författare, bokpriser och annat som hör till på biblioteken. Biblioteken har böcker, ljudböcker, filmer och spel för dig som är tonåring. I olika format och på många språk. Arrangemang och utställningar hittar du också här.Mer för tonåringar
Listor och artiklar
För unga