Räven och mullvaden

En fantastisk bok för både barn och vuxna, om kommunikation och vänskap. Boken är väldigt fin men också ganska otäck.

Jag tycker om samtliga Cecilia Heikkiläs böcker, men det här är nog den bästa hittills. Det är en fantastisk text med fantastiska illustrationer, som manar till diskussion för alla läsare oavsett ålder. 

Ensidig vänskap

Räven och mullvaden bor i varsitt hus längst ute på en udde. När hösten kommer träffas de varje kväll hemma hos räven för att läsa böcker och äta skorpor. Men räven börjar fundera - varför träffas de aldrig hemma hos mullvaden någon gång? Varför är det alltid räven som måste läsa, medan mullvaden lyssnar och äter skorpor (och smular och aldrig lämnar något åt räven)? 

Efter ett tag är alla rävens skorpor slut. Som tur är så är det dags för räven att fylla år - då kommer ju mullvaden komma med tårta och present och födelsedagssång! 

Stämningen skiftar

Men när det visar sig att mullvaden helt glömt bort rävens födelsedag, då rinner bägaren över. Natten kommer, och räven förvandlas. Den är hungrig. Den måste äta. Och så beger den sig hem till mullvaden.

När rävens bägare rinner över blir det ganska läskigt. Det kan nog vara lite väl läskigt för de minsta barnen. Däremot tror jag barn från 4 år (och även yngre barn som inte har något emot otäckheter) och uppåt kommer ha stor behållning av den här boken. Likaså deras vuxna. Jag tror också den skulle fungera utmärkt som diskussionsbok i förskoleklass och övriga lågstadiet! 

Fler tips

  1. Det är inte min hatt

    Av: Klassen, Jon Tipsat av: Johan Sundlöf

    Det här är en slug, underfundig, rolig, spännande och lite läskig berättelse om en liten fisk som har snott en hatt av en mycket större fisk.