Om demokrati och val för barn och unga
Söndag 11 september är det politiska val i Sverige. Här tipsar vi om böcker och filmer som handlar om politik, demokrati och val.
Böcker om demokrati, politik och val
En dag som politiker
Svensk politik
Demonstrera
Demokrati
Fakta om svensk politik
Koll på demokrati
Tillsammans
Politik - så funkar ett land
Filmer om demokrati, val och politik
Lilla valkollen från Lilla aktuellt har bra filmer om val, demokrati, påverkan och politik. Du kan se Lilla valkollen på urplay.
9-åriga Mina lär sig om demokrati, yttrandefrihet och andra viktiga saker. Se henne i serien Grejen med demokrati, på urplay.
En annan bra serie heter Kort om demokrati. Lär dig om hur du kan vara med och påverka i samhället. Kort om demokrati kan du se på urplay.
I serien Demokrati helt enkelt får du veta mer om sådant som argumentation, protest och dialog. Lär dig också vad ett medborgarförslag är. Demokrati helt enkelt finns på urplay.
Kolla alltid källan
Åsa Larsson och Jack Werner jobbar som journalister och viralgranskare. I serien Källkoll valet pratar de om hur viktigt det är att tänka själv. Du ser deras filmer om Källkoll på urplay.
Sedan 1 januari 2020 är barnkonventionen inte bara ett avtal mellan de flesta länder i världen. Den är dessutom svensk lag. Här är några tips för dig som vill veta mer om dina rättigheter.Mer att läsa
Barn har rätt
Skrivet av:
Åsa Zetterström
Wursten och veganen
Du klarar det, Lisa!
Gretas historia
Fakta om Malala Yousafzai
Grattis världen! Jag är här nu!
Förstörda bevis
Antirasistisk handbok
Det osar skumt
Talmannens hämnd