Man lever bara nio gånger
Har du någon gång undrat vad katter egentligen gör hela dagarna? Några löser faktiskt mysterier. Följ med Samira Karlsson till Rosengård.
Samira Karlsson och hennes människo-familj har nyss flyttat till Rosengård. Allt är nytt och spännande, och lite läskigt. Det finns många djur i området. Några är lite för trevliga och andra är riktigt farliga.
Hunden Atlas är en av de första Samira träffar. Han vill alltid hälsa och prata när han är på promenad. Sedan lär Samira känna Pälsa, en cool katt med blå glitter i pälsen. Ibland dyker också den lilla kattungen Salome upp, som från ingenstans.
Hemligt uppdrag
Men nu händer mystiska saker i Rosengård. Kaninungar i området försvinner spårlöst. Ett hemligt nätverk med kattspioner ber Samira och Pälsa att hjälpa till. Rätt som det är har de blivit hemliga agenter.
Samira upptäcker en helt ny värld - med faror, vänner och fiender.
Första boken i serie
Man lever bara nio gånger är en väldigt spännande bok. Lagom långa kapitel och många fina färgbilder. Gillar du spänning, mysterier och djur är det här absolut något för dig.
Boken är första delen i en serie som heter Kattspionerna på Rosengård. Stadsdelen Rosengård finns på riktigt, i Malmö där författaren själv bor. Vem vet - kanske din egen katt egentligen är en spion?