Mästerdetektiven Blomkvist
Du har kanske läst om den klurige Mästerdetektiven Kalle Blomkvist.
1946 vann Astrid Lindgren förstapris i en deckartävling med sin första bok om mästerdetektiven.
Mästerdetektiven Blomkvist
Kalle bildar riddarna av Vita Rosen tillsammans med vännerna Eva-Lotta och Anders. Vita rosen hamnar i krig med gänget i Röda Rosen så fort sommarlovet börjar. De strider om Stormumriken, en sten av ovanligt slag.
Vännerna hinner även med att lösa ett och annat mystiskt kriminalfall i den idylliska småstaden Lillköping.
En mystisk person
När en avlägsen släkting, Einar, dyker upp i staden får Kalle känslan av att något inte stämmer. Einar springer ute på nätterna och verkar gömma något uppe i den gamla slottsruinen. Dessutom dyker två underliga män upp i Lillköping och frågar efter släktingen.
Einar äger en dyrk som Kalle av en händelse får tag i. Han smyger iväg till slottsruinen och tar sig in i slottets källare. Men någon har visst redan varit där. På golvet hittar Kalle en mystisk pärla.
Astrid Lindgren har skrivit tre böcker om Kalle Blomkvist