Läs högt för barnen
Att läsa högt för barn, och tillsammans med barn, är roligt och viktigt. Vi tipsar om högläsningsböcker för barn i låg- och mellanstadieåldrarna. Att läsa hemma eller i skolan.
Högläsning i klassrummet eller hemma med familjen. Roligt och viktigt båda delarna. Här har bibliotekarier i Obbola och Holmsund satt ihop två listor med högläsningsfavoriter.
Roligt, spännande, magiskt och mycket mer
Böckerna i den ena listan passar att läsa tillsammans med barn som är ungefär 6-9 år gamla. Den andra listan är för lite äldre barn, de som är 9-12 år gamla. Det är blandning av olika berättelser - allvarliga, roliga, spännande, sorgliga, magiska, knasiga och annat.
Självklart kan alla böckerna passa bra även för äldre och yngre barn. Läsning är en smaksak.
Vill du läsa mer om vikten och nöjet med högläsning är Anne-Marie Körlings bok, Väck läshungern! en härligt inspirerande start.
Puffbild: pexels.com
För lågstadiet
Edward Tulanes fantastiska resa
Ninas syskonbok
Det fina med Kerstin
Dubbeldeckarna och fallet med dubbelrånarna
Muminpappans memoarer
Månen, varelsen och jag
Ishavspirater
Ost till alla möss
Dinosaurierna kommer
Våffelhjärtat
En duktig hund
Maryam och mormorsmålet
Monstret i natten
Ester Tagg och Tistelgorms hemlighet
För mellanstadiet
Minoo och vinterskeppet
19 historiska gåtor
Det farliga djupet
Vittran
Min storslagna död
Vero hit & dit
Vargöga
Extrem överlevnad
Den riktiga solen
Nattkorpen
Dit ljuset inte når
Morrigan Crows magiska förbannelse
En alldeles underbar bok för alla som har barn i sin närhet och vill väcka deras läshunger. Att läsa och lyssna till berättelser får oss att tänka, känna och förstå oss själva och andra bättre. En av de vanligaste frågorna vi får på biblioteket handlar om tips på böcker att läsa högt. Svaret är alltid "Självklart har vi det!" Annika Edlund på Grubbebiblioteket brinner för högläsning. Här bjuder hon på mängder med boktips för föräldrar och andra vuxna som har barn i sin närhet och vill väcka läs-hunger. Vi tipsar om böcker och ljudböcker för dig som är barn. I olika format och på många språk. Bibliotekens program för barn finns här också, och filmer med pyssel och sagor.Inspiration
Väck läshungern!
Av:
Körling, Anne-Marie
Tipsat av:
Annika Edlund
Mer om högläsning
Läs högt tillsammans
Skrivet av:
Malin Granberg, Anna Öhman, Monica Korp
Högläsningsgodis
Skrivet av:
Annika Edlund
Ännu fler tips
För barn