Julmatchen på västfronten
Verkligheten överträffar dikten; en jul under första världskriget tystnade skottlossning och kanoner.
Det uppstod ett spontant "julstillestånd". Krigströtta soldater på båda sidor om skyttegravarna möttes och skakade hand och önskade varandra en god jul.
Vad som kanske är mindre känt är att soldaterna också möttes i en fotbollsmatch. Journalisten Pehr Thermaenius har hittat 28 skildringar där matcherna beskrivs, ganska ingående. Utifrån dessa och annat källmaterial har han skrivit en bok om händelsen.
Jag som inte är så sportintresserad skummar boken men det är en fantastisk berättelse om en ganska underlig företeelse. Kanske säger den något om krig, människan och fotboll. Eller som officeraren James Jack skrev om soldaterna i sitt kompani: "hur trötta lymlarna än är när det ska ställa upp så har de ändå ork att spela fotboll".
Boken är rikt illustrerad med bilder från julstilleståndet.
Det här är ett boktips för den krigs- eller sportintresserade, eller för den som bara vill ta del av en händelse som måste ha känts väldigt verklighetsfrånvänd för de som deltog.