Vindelns bibliotek och coronaviruset
Vi vill uppmana till korta besök om du kommer till våra bibliotek. Besök inte biblioteket om du har symtom och tänk på att hålla avstånd till andra besökare och personal i biblioteket. Använd gärna andra alternativ som våra digitala tjänster eller "boken kommer".
Vindelns bibliotek
- Biblioteket har öppet som vanligt igen från 12 januari 2021 men med begränsat antal besökare samtidigt.
- För att minska smittspridning till riskgrupper har vi begränsat tillgången till biblioteket för elever under skoltid. Efter skoltid gäller samma regler för elever som för allmänheten. Förskolor hänvisas till bokade tider mellan kl 08.00-11.00 måndag-fredag.
- Besökare som inte vill använda bibliotekets huvudentré hänvisas till Meröppet-ingången via skolgården. Det går bra att lämna böcker i bibliotekets bokinkast.
- Ytorna kring självbetjäningsautomaten, publika datorn och informationsdisken, samt dörrhandtag rengörs dagligen.
Filialbiblioteken i Granö, Hällnäs, Tvärålund och Åmsele
Tvärålunds filialbibliotek håller fortsatt stängt tills vidare men erbjuder andra alternativ för hämtning och lämning av böcker. Övriga filialbibliotek har ordinarie öppettider men anpassas till restriktionerna.
Boken kommer
Undviker du offentliga miljöer, är sjuk, eller av annan anledning inte kan komma till biblioteket? Kontakta då oss så fixar vi så att böckerna kommer till dig. Detta erbjudande gäller hela Vindelns kommun. Mejla eller ring: 0933 –140 93, huvudbiblioteket@vindeln.se
Uppdaterad information om biblioteken och coronaviruset hittar du genom att klicka här.