En hund till Hedda

Åttaåriga Hedda längtar förtvivlat efter en egen hund.

Mest av allt i hela världen vill Hedda ha en hund. Det är det enda som står på hennes önskelista. När Hedda inte får någon hund på sin åttonde födelsedag är besvikelsen så stor att det gör ont i hela kroppen. 

Längtan och vänskap

I sin nya anteckningsbok bestämmer sig Hedda för att skriva ner allt hon kan om hundar. Hon ska göra en egen hundbok för att visa sina föräldrar att hon faktiskt kan ta hand om en hund. Men räcker det, kommer Hedda någonsin att få en alldeles egen liten hund?

Det här är en bok om att längta efter en hund, men det är också en bok om knepiga kompisar och om föräldrar som inte vill förstå. En hund till Hedda passar bra att läsa högt tillsammans eller att läsa själv för dig som gillar böcker med lite mer text. Boken är illustrerad av Emma Göthner

Våra texter

  1. Jag vill ha ett djur!

    Skrivet av: Åsa Zetterström

    Ett husdjur är något som många drömmer om. En hund, ett marsvin eller kanske akvariefiskar. Vi har listat berättelser om barn som vill ha, eller faktiskt har, husdjur.