En ung kvinna sitter tyst och naken utanför en ytterdörr tidigt en lördagsmorgon. En bok om fördomar och förväntningar och ett svårt fall för Hammarbypolisen.
En ung kvinna sitter utanför pianotekniker John Gideons dörr tidigt en lördagsmorgon. Grannarna ringer polisen eftersom hon sitter där alldeles naken utan att prata.
Kvinnan tas till sjukhus och får genom gå en grundlig undersökning där man kommer fram till att hon blivit utsatt för våldtäkt av fler än en man. Problemet är att hon vägrar prata, så Hammarbypolisen med Conny, Jamal, Petra och Gerdin i spetsen får nysta så gott det går. När så John Gideon hittas död i sin lägenhet blir fallet ännu svårare och de slåss inte bara mot tunghäfta utan sina egna och andras fördomar och hemligheter.
Det här är en riktigt bra bok om just hur mycket vi kan styras av våra fördomar och förväntningar och Carin Gerhardsen är en mästare på att sno ihop saker och ting för att sedan reda ut och göra allting glasklart. Detta är hennes bästa bok i serien om Hammarbypolisen enligt mig.
Besökarnas kommentarer