Alan Moore är en av världens mest inflytelserika serieskapare. Här introduceras han genom sina tre mest framstående verk.
Alan Moore
är många saker. Anarkist och praktiserande magiker, bland annat. Men framför allt är han
en berättare. Enligt många är han den bäste berättaren som seriemediet någonsin skådat. För ända sedan 1970-talets slut har Alan Moore skrivit berättelser i serieformat. Han har jobbat med några av serievärldens mest kända karaktärer, som
Batman, och författat sina egna berättelser.
En röd tråd som löper genom alla Alan Moores verk, är kärleken till seriemediet och när han är som bäst införlivas hela potentialen i att kombinera bild och text. Inbitna fans har det ofta svårt att inte vara utmattande entusiastiska när det pratas om Alan Moore.
Watchmen, From Hell och V för vendetta är Alan Moores mest kända serier. Tendenserna i dem kännetecknar hela hans författarskap.
Watchmen utspelar sig i USA under det kalla kriget, i en värld där superhjältar existerar. Men hjältarna drivs inte till stordåd av någon känsla av ansvar mot de svaga. Utan av personliga skäl som lust efter makt, jakt på bekräftelse eller psykiska störningar. Genom denna hängivenhet till att visa upp andra sidor av den klassiska superhjälten har bidragit till att ge hela genren ett större djup än tidigare.
I V för vendetta skildras ett framtida England, där fascister styr landet. Oliktänkande sätts i koncentrationsläger och staten håller ett fast grepp om sina medborgares medvetanden. Den enda som står upp mot förtrycket är V. Han är en anarkist som döljer sin identitet bakom en mask föreställandes Guy Fawkes, en politisk aktivist som försökte spränga det engelska parlamentet på 1600-talet. När Alan Moore skrev V för vendetta satt Margaret Thatcher vid makten i Storbrittanien och boken kritiserar de tendenser till
fascism som Alan Moore såg i Thatcher-regimens politik.
From Hell handlar om den brittiske seriemördaren Jack Uppskäraren. Ingen vet vem han egentligen var, men Alan Moore berättar sin version av händelseförloppet. Det är en berättelse kryddad med mörka, ockulta övertoner som matchar de smutsigt grådaskiga viktorianska miljöerna.
Ockultism, politik och viljan att skildra det mänskliga finns i allt Alan Moore gör. Han kan skriva om träskmonstret Swamp Thing, den levande gudinnan Promethea, eller vetenskapshjälten Tom Strong. I allt det finns viljan att dissekera vår omvärld, att expandera läsarens sinnen och att tillföra en mänsklig dimension i de mest omänskliga händelser.
Läs Alan Moore om du vill ha Joe Saccos politiska glöd och mänskliga närhet, Stan Lees storartade superhjältar och Neil Gaimans kosmiska mörker i samma författare.
Den som redan läst Alan Moores verk kan bara avundas den som har upptäckten framför sig.
Text: Torbjörn Rolandsson, Minabibliotek.se
Foto:
Matt Biddulph
och
Chris Boland
(porträtt startsidan) @Flickr.com,
[Umeå]
2005
Medarbetare: Lloyd, David
[Umeå]
1987
Medarbetare: Gibbons, Dave
[Umeå]
1999
being a melodrama in sixteen parts
Medarbetare: Campbell, Eddie
[Umeå]
2001
Medarbetare: Williams, J. H ; Gray, Mick
[Umeå]
2001
Medarbetare: Bissette, Stephen ; Totleben, John
[Umeå]
2000
Medarbetare: O'Neill, Kevin
[Umeå]
2002
Medarbetare: Sprouse, Chris ; Gordon, Alan
Besökarnas kommentarer