Här är du:  Startsida » Tips & artiklar » Alla artiklar » Myter och magi
Start för innehåll

Myter och magi

Varför nöja sig med den begränsande verkligheten när det finns en uppsjö av fantasivärldar och magiska berättelser att förlora sig i?

Här samlar vi artiklar, tips och arrangemang för dig som är intresserad av det övernaturliga, fantastiska, förtrollande och overkliga.

Dystopier och undergångslitteratur

jordens undergång
Den 21 december 2012 går vi enligt Mayakalendern under som civilisation och en undergångsstämning sprider sig över världen. Vi befinner oss i en global undergångstrend och det avspeglas även i litteraturen.

Åska i dikt och verklighet

Ett elektriskt laddat moln Med sommaren kommer värmen och den välkomnar de flesta norrlänningar, men den har också med sig åskan i släptåg. Dessa enorma elektriska urladdningar ingjuter både skräck och förundran i oss människor.


Senaste tipsen på romaner om det övernaturliga


Alla tips på romaner om det övernaturliga

Sökfilter
Sökparametrar

Utställningar

Inget nytt just nu.
Senast ändrad: 2013-02-19 | Minabibliotek | Kontakt