Vindelns kommunbibliotek ligger i samma byggnad som Renforsskolan och granne med Älvbrinkens låg- och mellanstadieskola. Biblioteket verkar därför inte bara som folkbibliotek utan också som skolbibliotek. Förutom de närliggande skolorna så erbjuder vi bokprat och bibliotekskunskap också till byskolorna i Granö, Hällnäs, Tvärålund och Åmsele.
Vi erbjuder alla 6-åringar och eleverna i årskurs 4 inom det geografiska området en
biblioteksintroduktion i dramatiserad form.

Pettson och Findus visar 6-åringarna hur biblioteket fungerar och årskurs 4 får uppleva ett biblioteksmysterium.
För alla sjuor håller vi i
bibliotekskunskap, där det ingår allmän kännedom om böcker och bibliotek samt informationssökning.
Därtill erbjuder biblioteket
bokprat
för mellanstadieeleverna i Vindeln och ute i byarna.
Vi arrangerar
författarbesök
för högstadiet och förbereder besöket i samarbete med berörda lärare så att alla är inlästa på författaren när denna kommer och gästar oss.
Lärare kan kontakta biblioteket och få hjälp med klassuppsättningar, gruppuppsättningar och materialsamling inför arbete med särskilda teman i skolarbetet.
Vi vill att skolpersonalen är ute i god tid, minst en vecka i förväg, med dessa beställningar.
För mer information, kontakta barn- och skolbibliotekarie
Catarina Henfridsson
e-post, 0933-140 97.