Här är du:  Startsida » Om biblioteken » Bibliotek R-Ö » Vindelns bibliotek » Barn & Ungdom
Start för innehållBild på kommunlogotypen.

Barn & Ungdom

Alla barn (och vuxna) är välkomna till bibliotekets mysiga Barn- och ungdomsavdelning där ett besök i gubben Pettsons och katten Findus hus är ett måste.

Förutom vanliga böcker har biblioteket även ljudböcker, filmer (lånas ut mot en avgift av 20 kr/lån), datorspel samt tidskrifter för barn och ungdomar, som du kan läsa i biblioteket eller låna hem. Alla nummer utom det senaste lånas ut.

Barn- och ungdomsavdelningen på Vindelns bibliotek
Pettsons hus i Vindelns bibliotek 

Många av våra faktaböcker för barn finns lättillgängliga i plastbackar som barnen kan lyfta ner ur hyllan och botanisera i.


Faktaböcker i plastbackar

Bilderböcker på Vindelns bibliotek

I anlutning till Barnavdelningen finns även vår Äppelhylla som innehåller böcker och DAISY-skivor för och om barn och unga med funktionshinder. 

Barn- och ungdomsavdelningen på Vindelns bibliotek

Barn- och ungdomsavdelningen på Vindelns bibliotek 

Barn- och ungdomsavdelningen på Vindelns bibliotek
Barn- och ungdomsavdelningen på Vindelns bibliotek
 
 
Sökfilter
Sökparametrar

Teater

Läs mer om Bibliotekskunskap i teaterform.

Hur ska det gå för Pettson att jobba på biblioteket? Och vem har stulit böckerna från Västerbottensrummet?

Kärlekstema

Läs mer om Barns tankar om kärlek.

Vindelns bibliotek ordnade kärleksveckor vintern 2010. Alla barn i kommunen bjöds in att bidra till en riktigt fin utställning. Flera förskolor och förskoleklasser har ritat, målat, skrivit och gett prov på vad kärlek är.


Lästävling i Vindeln

Läs mer om Boktips från barn i Vindeln.

Bokslukartävling för alla barn och ungdomar i Vindeln.

Pettsons pappa

Läs mer om Före och efter Pettson.

Charmiga historier om en uppfinnande gubbe och hans busiga katt. Detaljerade, fantasifulla illustrationer. Sven Nordqvists speciella stil går hem hos både publik och kritiker.

Senast ändrad: 2011-12-01 | Minabibliotek | Kontakt