Här är du:  Startsida » Hitta medier » Utländsk litteratur
Start för innehåll

Utländsk litteratur

Läser du helst böcker på ett annat språk än svenska? Du vet väl att du kan låna böcker på många olika språk på biblioteket!

Umeåregionens bibliotek har böcker på många språk. Boksamlingar med romaner, lyrik och fackböcker finns på ungefär 45 olika språk. De flesta böckerna finns på Umeå stadsbibliotek, men vi skickar gärna de böcker du vill ha till vilket bibliotek som helst i regionen.
 
Umeåregionen består av biblioteken i Umeå, Bjurholm, Nordmaling, Robertsfors, Vindeln och Vännäs. Förutom huvudbibliotek finns också filialbibliotek i bostadsområden och samhällen. Umeå har också en bokbuss. Kontakta ditt närmaste bibliotek om du vill beställa böcker från Umeå stadsbibliotek.
 
Bibliotekens personal hjälper dig gärna att hitta det du söker. Du kan också söka själv i vår bibliotekskatalog. Använd sökrutan uppe till höger på den här sidan. Genom att söka i katalogen kan du se om vi har de böcker du vill läsa. Bibliotekets utländska böcker finns med i katalogen på sina respektive språk. Alla uppgifter i katalogen är skrivna med latinskt alfabet, även om boken du söker inte är det.

Titta också på sidan Böcker på utländska språk.
 
Om vi inte har de böcker du vill läsa kan vi låna från Internationella biblioteket i Stockholm. Där finns boksamlingar på över 100 olika språk.
 

Tidningar från ditt hemland

På Umeå stadsbibliotek finns också dagstidningar och tidskrifter från många olika länder. Vi har ungefär 15 dagstidningar och ett 20-tal tidskrifter på andra språk än svenska. Flera av de mindre biblioteken har några av de mest efterfrågade tidningarna. Dagstidningar får inte lånas hem, men i de allra flesta fall går det att låna hem tidskrifter. Dock aldrig senaste numret. Via Internet (Kiosken) kan du läsa många andra tidningar och tidskrifter.
 
Via Minabibliotek.se har du också tillgång till Pressdisplay, som är en databas som erbjuder dagstidningar från stora delar av världen. Tidningarna är tillgängliga samma dag som de trycks. Gå in via länken på sidan om Tidningar och tidskrifter.
 

För barn och unga

På de flesta av de ungefär 45 olika språken har vi böcker både för vuxna och för barn- och ungdomar. Flera av biblioteken i regionen har också sagostunder för barn på andra språk än svenska.
 
Kunnig personal kan hjälpa dig med det mesta, men språket, litteraturen, tidningarna och tidskrifterna i ditt hemland är det du som är expert på. Vi behöver din hjälp! Kom gärna med förslag till inköp av böcker och tidningar.
 
Bibliotekarier i Umeå med ansvar för litteratur på invandrarspråk är Anne Alenbro Lindström och Maude Westerlund.


Sökfilter
Sökparametrar

Litteraturläsning i Ryssland

Läs mer om Litteratur som livets lärobok.

I samband med Världsbokdagen 2009 uppmärksammar vi den ryska litteraturen. I ryska skolor har läsning en annorlunda ställning, berättar två modersmålslärare i Umeå.

Senast ändrad: 2012-06-18 | Minabibliotek | Kontakt