Går det att egentligen göra en lista över de bästa ungdomsböckerna genom tiderna? Och var går gränsen mellan barnbok och ungdomsbok, mellan ungdomsbok och vuxenbok?
När NPR (National Public Radio) i USA, försommaren 2012, bad sina lyssnare att nominera tidernas bästa böcker för kategorin Young Adult (ung vuxen) blev gensvaret enormt. Mer än 75000 svar och över 1000 nomineringar. Resultatet blev listan
100 Best-Ever Teen Novels.
Det är intressant att läsa listan och se att många av de böcker som älskas av amerikanska ungdomar säkert skulle komma upp på topp 100-listan om svenska unga skulle välja. Inte så förvånande kom Harry Potter-böckerna etta och tvåa blev Hungerspels-trilogin.
Att fjärdeplatsen togs av en bok som kom ut i januari 2012, nämligen
The fault in our stars
av
John Green, är kanske mer förvånande. Att en bok så snabbt får så stor genomslagskraft och blir klassiker på en gång!
Men den är faktiskt otroligt bra. Stark, berörande och oförutsägbar skildrar den två cancersjuka ungdomars liv. Den kommer på svenska först i januari 2013, med titeln Förr eller senare exploderar jag. John Green har 4 böcker med på topp 100-listan, så hans författarskap är "hett".
En sådan här lista speglar förstås vad som fortfarande är levande klassiker, men kanske framförallt vad som är stort just nu. För några år sedan skulle säkert Twilight-böckerna placerat sig högre än den tjugosjundeplats de fick i år. Trots det är det tydligt att fantasy, dystopier och paranormal romance (ungefär övernaturlig romantik) fortfarande är populära genrer.
Många av böckerna på 100 Best-Ever Teen Novels är översatta till svenska, men inte alla. En hel del finns på biblioteken, antingen på engelska eller svenska eller både och.
Text: Cecilia Flodström, Mariehemsbiblioteket
Ladda ner hela listan som en pdf-fil (länk öppnas i nytt fönster)
Vilka tio böcker hamnar på din lista över bästa ungdomsböcker eller böcker för unga vuxna - någonsin? Fyll i formuläret och skicka in till Ungasidan så att andra kan få lästips. Skriv gärna både bokens titel och författare.
[Umeå]
1960
[Umeå]
2008
[när döden berättar en historia måste du lyssna]
[Umeå]
1997
[Umeå]
1999
[Umeå]
1954
a novel
[Umeå]
2008
[24 deltagare, bara en överlever, allt direktsänds]
[Umeå]
2008
[Umeå]
2002
[Umeå]
2011
[Umeå]
2000
det första äventyret
Besökarnas kommentarer